Kullanıcı Adı
Şifre
» Şifremi Unuttum
» Aktivasyon Kodu Gönder
Alacağınız eğitimde hangisi sizin için daha önemlidir?
Röportaj Yazarlar Başvuru Hikayeleri Başarı Hikayeleri Soru & Cevap


“Korkak olmamak lazım”

Aslı Uzunlu ve Dilek Şen hem kuzen, hem de iş ortağı olan iki genç girişimci. Her zaman birlikte iş yapma hayali kuran Uzunlu ve Şen, sonunda hayallerini gerçeğe dönüştürmüş; iki sene önce Prosis Danışmanlık’ı kurmuş.

Farklı kurumların normlarıyla kendilerini sınırlandırmak istemedikleri için, genç yaşta kendi işlerini kurmayı tercih ettiklerini belirten Uzunlu ve Şen, sıfırdan başlayıp bir iş oluşturmanın çok zor, aynı zamanda da çok keyifli olduğunu vurguluyorlar. Çok çaba sarf eden ve isteyenlerin hayallerini yaşayabildiğini söyleyen Aslı Uzunlu ve Dilek Şen’le Prosis Danışmanlık’ın kuruluş hikayesini, verdiği hizmetleri ve genç girişimcilere tavsiyelerini konuştuk. 

Prosis Danışmanlık’ı kurmaya nasıl karar verdiniz?

Aslı Uzunlu: Dilek’le hem kuzen hem de ortağız. Beraber iş yapmak her zaman istediğimiz ve hayalini kurduğumuz bir şeydi. Bir araya her geldiğimizde ‘ne yapabiliriz’i hep konuşurduk. En sonunda, daha fazla beklemeye gerek yok diye düşündük ve yaklaşık iki sene önce şirketimizi kurduk.

Dilek Şen: Aldığımız eğitimler danışmanlığı bir seçenek olarak önümüze koydu. Aslı, Bilgi Üniversitesi İşletme ve London School of Economics İşletme-Ekonomi Bölümü mezunu. Ben de Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunuyum. Şu anda da ODTܒde executiveMBA programına devam ediyorum. Biz endüstri mühendisliği bilimini işletme vizyonu ile bileştirerek verimlilik çalışmaları yapıyoruz. Firmaların kapasitelerinin farkına vararak optimal şekilde kullanmalarını sağlıyor; re-organizasyon ve sistem tasarım çalışmaları yapıyoruz.

Çok genç girişimcilersiniz. Gençler genellikle başka kurumlarda çalışıp deneyim elde ettikten sonra kendi işlerini kurmaya karar verir. Siz neden farklı bir yol izlemeyi tercih ettiniz?

Aslı: Aslında bu noktada başkalarından biraz farklı düşünüyoruz. Başka kurumlarda uzun süre çalışınca iş bilgisi, iş çevresi kesinlikle çok daha fazla oluyor. Fakat biz projelerimizi belli kalıplara sığdırmıyoruz. Farklı ve özgür düşündüğümüzü, çalışmalarımızı da aynı şekilde yürüttüğümüzü görebiliyoruz. Farklı bir vizyona sahibiz çünkü kendimizi başka kurumlarda, onların normları ile sınırlandırmadık. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda görüyoruz; bu bizim işimiz. Hayalini kurmaya başladığımızdan bugüne kadar her türlü detayla biz ilgilendik, uğraştık ve daha iyi nasıl yapabiliriz diye ciddi anlamda kafa yorduk. Hâlâ da yoruyoruz. Aidiyet duygusunu hiçbir yerde bu kadar çok hissedemezdik. Genç yaşta başlayıp tüm enerjimizi kendi işimiz için kullanmamız aslında avantaj olarak çıkıyor önümüze.

Prosis Danışmanlık hangi alanlarda hizmet veriyor?

Dilek: En genel başlığımız iyileştirme ve verimlilik projeleri. Tüm projelere durum tespiti ile başlıyoruz. Firmanın ihtiyaçlarını, eksiklerini, geliştirilebilir ya da geliştirilmesi gereken yönlerini tespit ediyoruz. Durum tespiti çalışması sonucu firmalara onlar için yapabileceklerimizi sunuyoruz. Bu insan kaynakları sistemlerinin yapılandırılmasından, dağıtım ağı sistem tasarımına kadar geniş bir çerçeveyi içeriyor. Bu çerçeve içerisindeki projelerde konunun uzmanları ile çalıştığımız gibi, her proje ile özellikle sistem yapılandırma kısmında birebir ilgileniyoruz.

Sunduğumuz projeler hem üretim sistemine hem de hizmet sektörüne hitap ediyor. Hizmet sektöründe durum tespiti aşaması gizli müşteri araştırmasını da içeriyor. Kendimize en güvendiğimiz noktalardan biri analitik olmamız. Sunduğumuz her şeyi rakamsal olarak ifade edebiliyor ve ispatlayabiliyoruz.

Özellikle müşteri memnuniyet ve gizli müşteri araştırmalarında yoğunluk yaşıyoruz bu dönemlerde. Bu konuda kendi sektöründe başarılı birçok  kurum ile çalışıyoruz. Bunların arasında spor merkezi de, mağaza da, restoran da var. Bir de bu oldukça geniş bir alan, bu hizmeti biraz yaratıcılık ile çok farklı şekillerde kurgulayabilirsiniz. Nitekim biz de sürekli bunun çalışmasını yapıyoruz.

İnternet sitenizde firmaya özel çözümler sunduğunuzu söylüyorsunuz. Bugüne kadar yapmış olduğunuz çalışmalardan örnekler verebilir misiniz?

Aslı: Durum tespiti sürecinden sonra özel bir şirket için insan kaynakları süreçlerinin tamamının yapılanmasını sağladık. Bu çalışmanın içerisinde görev  ve iş tanımlarının oluşturulması, iş analizinin yapılması, performans ve ücretlendirme sisteminin kurulumu, eğitim ihtiyaç analizleri ve motivasyon çalışmaları gibi çok farklı uygulamalar gerçekleştirdik.

Bunun dışında ilginç gelebilecek bir başka örnek de bir restoran için yaptığımız projeydi. Yine durum tespitinden sonra menü analizi, çalışanların vardiya saatlerinin ayarlanması, standardizasyon, lay out çalışması bu proje içerisinde gerçekleştirdiğimiz uygulamalara verebileceğimiz birkaç örnek.

Gizli müşteri uygulamasının  nasıl oluşturulup yürütüldüğünden bahseder misiniz? Hangi kurumlar bu uygulamayı tercih ediyor?

Dilek: Öncelikle firma ile karşılıklı oturup değerlendirme kriterlerini ve onların çalışmada  özellikle neyi ölçümlemek istediklerini öğreniyoruz. Sonrasında o firma için özel olarak değerlendirme formları oluşturuyor ve/veya senaryolar kurguluyoruz. Mevcut gizli müşteri veritabanımız demografik özelliklerine göre sınıflandırılmış durumda. Bu veritabanından uygun profilde olan kişiler proje için görevlendirilir. Sonrasında o projeye özel olarak bilgilendirilirler ve bizim istediğimiz formatta bize raporlandırma yaparlar. Biz de bu raporların analizini yapıp müşterilerimize hangi süreçlerin eksik ya da yanlış işlediğini gösteriyoruz; tabii ki iyileştirme önerilerimizle birlikte. Bu uygulamayı banka, sinema, restoran, mağaza, benzin istasyonu, sigorta şirketi, hiper marketler gibi birçok işletmede yürütme imkanımız var.

Kimler gizli müşteri olabilir?

Aslı: Biz Ankara ve İstanbul ağırlıklı olmak üzere herkesi gizli müşterimiz olarak görmek isteriz. Çünkü gerçek hayatta herkes birer müşteri. Biz onlara kendi profillerine uygun projeleri sunuyoruz zaten. Biz gizli müşterilerle çalışırken onların gözlem yeteneğinden ve farkındalıklarından yararlanıyoruz. Her zaman yapılan eleştiriler ve öneriler somutlaşıyor ve düzeltilmesi için ilgili yerlere ulaştırılıyor. Bir de aslına bakarsanız o kadar güzel bir iş ki çoğu zaman çok fazla zamanınızı da alan bir şey değil. Akşam iş çıkışı bir alışveriş mekezinde de bunu gerçekleştireblirsiniz ya da hafta sonu İstiklal Caddesi’nde gezerken de. Bizim gizli müşterilerden tek istediğimiz ve beklediğimiz bize nitelikli raporlandırma yapmaları. Gizli müşteri olmak isteyenler için sitemizden sürekli başvuru alıyoruz. Başvuran herkes hem süreç hem de profillerine uygun projeler hakkında bilgilendiriliyor.

Yeni projelerinizden bahseder misiniz?

Dilek: Geçtiğimiz aylarda Expoturkish.com’un Ankara Bölge Temsilciliğini aldık. Expoturkish, Türkiye’nin en büyük dış ticaret portalı olma amacı ile yola çıkmış. Bu anlamda da araştırma ve geliştirmeye oldukça önem veren bir şirket. Türkiye'de daha önce bulunmayan dünyada ise çok az sayıda b2b (business to business) portalında yer alan video yayınlama ve live business chat (canlı iş sohbeti) sistemini ar-ge ve yazılım departmanları sayesinde geliştirmiş ve üyelerinin hizmetine sunmuş durumda. Aynı zamanda bu uygulama için Dış Ticaret Müsteşarlığı sisteme yüzde elli geri ödeme verdi. Bu da sistemin güvenilirliğini anlatmaya yetiyor. Ortak bir paydada buluşmamızın birçok sebebi var bunlardan biri onların da oldukça dinamik bir ekip olması.

Bunun dışında ikimiz de tarz olarak yeni fikirlere ve oluşumlara her zaman açığız. Kendimizi sınırlandırmak istemiyoruz. Daha gerçekleştirmek istediğimiz çok hayalimiz var. Uygun şartlar oluşursa Prosis bünyesinde de, farklı oluşumlarla da bunları gerçekleştirebiliriz. Yeniliklere her zaman açığız…

8. Sizin gibi genç yaşta kendi işini kurmak isteyenlere nasıl tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Aslı: Gerçekten çaba sarf edenler ve çok isteyenler hayallerini yaşayabiliyor. İnsanların kimi zaman bunu bir lüks ya da şans olarak görebilir ama öyle değil. Biz daha yolun çok başındayız ama bunun böyle olduğunun farkındayız. Önümüzde aşmamız gereken çok engel var ama hayat da bu değil midir zaten? Korkak olmamak lazım. Ne yapmak istediğinizi çok ama çok iyi bilmeniz gerekli. Ayrıca inanılmaz sabırlı olmanız lazım ki, bizim bu konuda ilerlememiz lazım diye düşünüyoruz. Hızlı çalışmayı çok seviyoruz. Eğer karşımızdaki kişi ya da kuruluş da öyleyse o projenin keyfini anlatamayız… Tek kelimeyle mükemmel oluyor.

Dilek: Zamanı güzel değerlendirmek lazım. Bundan kastım, aşırı yoğun bir tempoyla oradan oraya koşturmak değil. Yaptığınız şeyden keyif alarak ve sonunda bir şeyler üreterek çalışmak. Eğer zamanla yaptığınız iş size yük gelmeye başladıysa artık yön değiştirmenin vakti gelmiş de geçiyordur bile.

Eklemek istedikleriniz...

Aslı: Sıfırdan bir şeye başlamak, yeni bir yaratmaya çalışmak çok zor. Zorlukları saysam çok uzun bir röportaj olurdu herhalde. Ama başka hiçbir şekilde yaşayamayacağınız keyifleri de var. Bunları hissetmek sizi çok farklı biri yapıyor .

Dilek: Herkese zamanı iyi değerlendirmesini öneriyorum. Üretici olmak, bir şeyler yaratmak gerekiyor vakit varken. Kümülatifte de kalkınma böyle sağlanır zaten. Hiçbir zaman çok çalışmadan başarıya ulaşılmıyor; fakat şu ana kadar bile başardığımız şeylere baktığım zaman, bana hiçbir şeyin bunun kadar keyif vermediğini söyleyebilirim.

Oylum Çağan

Tarih : 21.06.2007

Yazarın Diğer Yazıları

Görüşleriniz
(Toplam 18 adet yorum yapılmış)

şenol

dilek ve aslı hanım sizleri tebrik ediyor işlerinizde başarı ve devamlılık diliyorum.benim size bir sorum olacakyanıtlarsanız çok sevinirim.ben ekmek firini İşletmecİlİğİ yapıyorum.İşleri mi en üst düzeye nasıl çıkarırım?ne gibi önerileriniz var.şimdiden teşekkür ederim

nigar

seni ve aslıyı tebrik ediyorum şuanda bile çevremizde gördüğümüz kullandığımız her nesnenin zamanında birilerinin hayalleri olduğunu düşünürsek yürümekte olduğunuz yolun doğru olduğunu nacizane söylemek istiyorum diğer kuzenlerinizden biri

zeynep arı

başarılar dilememek imkansız önce böyle bir kuzenininz olması büyük bir şans her ailede rastlanmayan bir özellik ikinciside kaynak sorunu bende çok niyetleniyorum ama para konusunda sıkışıp kalıyorum birilerinin yanında çalışmaktan çok bunaldım umarım aynı şansı bende yakalarım başarılarınız daim olsun

seraser

prosis danışmanlık ile kayseri de birlikte çalışma şansı elde ettik kendilerine teşekkür ederiz son derece verimli ve başarılı bir çalışma oldu. başarılarının devamını dileriz.


+90 212 505 64 15 - 505 68 39 - 505 64 53 bilgi@insankaynaklari.com

İnsankaynaklari.com sitesinin işe alım ve kariyer yönetimi yazılımı Bizitek tarafından yapılmıştır.
Copyright © İnsankaynaklari.com - Her hakkı saklıdır.
İnsankaynaklari.com BİREY SEÇME VE DEĞERLENDİRME DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ'YE ait bir sitedir.
Türkiye İŞ Kurumu'nun 21.12.2004 tarih ve 19 numaralı izin belgesi ile faaliyet göstermektedir.
4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu gereğince " İŞ ARAYANLARDAN ÜCRET ALINMASI YASAKTIR."