Danışma Kurulu

Endüstri mühendisliği Danışma Kurulu, sanayi ve iş dünyasının seçkin temsilcilerinden ve yurt dışında çalışan öğretim üyelerinden oluşan bir kuruldur. Her bir danışma kurulu üyesi çok değerli bilgilerini ve engin deneyimlerini bölümle paylaşır. Yılda en az bir kez toplanan Danışma Kurulu bölüm başkanına eğitim programımız, öğrencilerimiz ve mezunlarımız hakkında görüş ve tavsiyelerini iletir.

 

Danışma Kurulu Üyelerimiz

Dr. Yılmaz Argüden

Kurucu Başkan

ARGE

 

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunudur ve doktora çalışmasını Rand Graduate Institute’ta tamamlamıştır. Kariyerine 1978 yılında Koç Grubu ArGe Merkezi’nde başlamıştır. RAND A.Ş. ‘de Politika Analisti ve Dünya Bankası’nda  üst düzey yönetici olarak çalşmıştır. Hükümetin daveti üzerine Türkiye’ye dönmüş ve 1988-90 arasında Özelleştirme Programını yönetmiştir. 1991 yılında Başbakan’ın Ekonomi Baş Danışmanığını yapmıştır. Dr. Argüden, yönetim danışmanlık şirketi olan ARGE’nin kurucu başkanıdır. Dr. Argüden ayrıca  Rothschild Yatırım Bankası Türkiye’nin başkanıdır ve Boğaziçi ve Koç Üniversitelerinde dersler vermektedir.

Yeşim Bulum Aydınoğlu

CEO

Marks & Spencer, Rusya

 

1996 yılında Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra 1998 yılında Amerika’da Georgia Institiute of Technology'de yine aynı dalda lisansüstü eğitimini tamamladı.  1998-2003 yılları arasında Amerika'da tedarik zinciri yönetimi konusunda hizmet veren i2 Technologies isimli bir yazılım / danışmanlık firmasında Danışman ve Proje Yöneticisi olarak çalıştı.  2003-2004 yılları arasında Türkiye’de 3PL alanında faaliyet gösteren Borusan Lojistik A.Ş.’de Operasyon Yöneticisi olarak görev yaptı.  2005 yılı başından itibaren Türk FIBA Holding’in bünyesinde faaliyet göstermekte olan Marks & Spencer franchise’ının Rusya'daki operasyonlarının kurulumu ve yönetiminden sorumlu olarak Marks & Spencer Rusya Ülke Yöneticisi olarak çalışmaktadır.

Erhan Bostan

Genel Müdür

Aydın Örme

 

1991 yılında Bilkent Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1991-1998 arasında RAKS Şirketler grubunda üretim, kalite, ürün yönetimi ve satış pozisyonlarında çalıştı. 1998 yılında Vestel Dış Ticaret, 1999'da TEBA'da İhracat Satış Müdürlüğü yaptı. 2000-2006 arasında, Türkiye İhracat Şampiyonu olan Vestel Dış Ticaret Genel Müdürlüğü görevini yerine getirdi ve bu dönemde toplam 9 milyar dolarlık bir dış satışı yönetti. 2006'dan bugüne Aydın Örme Tekstil Grubu'nun tüm faaliyet ve şirketlerinden sorumlu Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Engin Evren Cantürk

Perakende Ürünler Direktörü

Citibank

 

Bilkent Üniveristesi Endüstri Muhendisligi Bölümü 1996 yili mezunudur. Halen Citibank'ta Perakende Urunler Direktörü olarak görev yapan Evren Canturk, Türkiye'deki yerli veya uluslararasi bankalarin Ürün Geliştirme ve Pazarlama alanlarinda 12 yillik Bireysel Bankacilik tecrübesine sahiptir. Bankacilik kariyerine Interbank'ta yönetici adayi olarak başladiktan sonra, Doğuş Grup bankalarinda ve Akbank'ta cok sayida Ürün Geliştirme ve Bireysel Bankacilik Yeniden Yapilandirma projelerini yonetmiştir. Citibank'tan önce ise son olarak Deutsche Bank Türkiye'nin Mevduat ve Yatirim Ürünleri Bölümü'nün sorumluluğunu üstlenmistir. Evren Canturk evli ve bir cocuk babasıdır.

Hakan Ergen

Tüketim Grubu Türkiye Satış Müdürü

Johnson & Johnson

 

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden 1997 yılında mezun olmuştur. Kariyerine Procter & Gamble’da Müşteri Temsilcisi olarak başlamıştır. Aynı şirkette Özel Görevli Müşteri Temsilcilisi, Büyük Müşteriler Sorumlusu, Müşteri Yöneticisi, Dağıtımcı Müşteriler Yöneticisi ve Kategori Müdürlüğü görevlerini yürütmüştür. Şubat 2006- Haziran 2007 arasında P&G Türkiye ve Orta Asya İşe Alım ve Geliştirme Takım Lideri pozisyonunda bulunmuştur. Haziran 2007- Ocak 2009 arasında P&G Türkiye Müşteri Takım Lideri olarak görev almıştır. Hakan Ergen, Ocak 2009’da Johnson & Johnson Tüketim Grubu Türkiye Satış Müdürü olarak görevine getirilmiştir.

 

Berkhan Esmer

Ürün Müdürü

Microsoft

 

1993 yılında Bilkent Üniversitesi End. Müh bölümünden mezun oldu. 1993-1996 yılları arasında Türk Traktör Fabrikası’nda Planlama Mühendisi olarak çalışırken, Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde İşletme Yüksek Lisans Programı’na katıldı. 1997-2000 yılları arasında Bimsa’da SAP danışmanı olarak görev aldı. 2000-2001 yılları arasında Roma Plasitk Fabrikası’nda Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2001-2005 yılları arasında Oracle Lojistik ve Maliyet Danışmanı olarak görev aldı.  2005 yılından beri  Microsoft Dynamics ERP Ürün Müdürü olarak çalışmaktadır.

Mehmet Şakir Güvendi

Şirket Ortağı

Mc. Kinsey and Corp.

 

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği  Bölümü 1993 yılı mezunudur. Şu an McKinsey & Company, Inc ortağıdır. 1999’dan beri McKinsey İstanbul Ofisi’nde telekomikasyon, ilaç, ödeme sistemleri gibi denetime tabi sektörel müşterilerle çalışmaktadır. McKinsey’e katılmadan önce, 1993-1999 arasında çalıştığı Procter & Gamble Şirketi’nde IT Grup Müdürlüğü görevini üstlenmiştir.  Türkiye, Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’da IT Müdürlüğü yapmıştır. Türkiye, Orta Doğu, Doğu ve Batı Avrupa telekomunikasyon sektörlerindeki müşterilerinin denetim, rekabet, fiayatlandırma, satış, dağıtım, maliyet tabanlı toptan satış fiyatlandırılması,lisanslama gibi pazarlama/satış konuları üzerinde çalışmaktadır.

İlhan İl

Yönetim Kurulu Başkanı

Tepe Betopan, Tepe Prefabrik ve Tepe Emlak

 

1983 yılında  A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi.  1992-1994 yıllarında University of the West of England'da Uluslararası İşletme iktisadı alanında Yüksek Lisans yaptı.  Maliye Bakanlığı'nda Hesap Uzmanı, Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı'nda Genel Müdür Yardımcısı olarak Kamuda 13 yıl görev yaptıktan sonra 1997 yılında Tepe Grubu'na katıldı.  Halen Tepe Betopan, Tepe Prefabrik ve Tepe Emlak Şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanı, Ankara Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve Sports International Şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve ATÜ Duty Free Turizm Işletmeciliği Şirketinin Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

Barış Karakullukçu

CEO

Mudo

 

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden 1996 yılında mezun olan Barış Karakullukçu, işletme alanında yüksek lisansını Koç Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Kariyerine Unilever’de Sistem Analisti ve SAP Kurulum Projesi stajyeri olarak başlayan Karakullukçu, şu an ACCENTURE Danışmanlık Şirketinde Uluslararası İş Çözümleri alanında  Üst DüzeyYönetici olarak iş yaşamına devam etmektedir. 10 yıldan fazla danışmanlık tecrübesinin yanında Pazar Fırsatları, Pazarlama Stratejileri Analizi, Satış, Muhasebe ve Teklif Yönetiminde geniş bir uygulama ve iş geliştirme uzmanlığı vardır.  Hobileri arasında bisiklet, tenis, müzik, film yapımı ve dans bulunmaktadır.

Güngör Kaymak

Genel Müdür

BimSA

 

1984 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur. 1984 – 2001 yılları arasında Arçelik, Auer, IBM Türk’te, Hewlett-Packard Türkiye’de çeşitli pozisyonlarda görev aldıktan sonra, SAP Türkiye’de Satış ve Pazarlama Direktörü olarak görev almıştır. Sabancı Topluluğu’na 2002 yılında I-Bimsa şirketindeki Satış ve Pazarlama Direktörlüğü göreviyle katılan  Güngör Kaymak, Temmuz 2004 tarihinde Bimsa A.Ş. Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. 2005 yılında Sabancı Telekomünikasyon A.Ş. Genel Müdürlüğü’nü  devir almış olup halen Bimsa ve Sabancı Telekomünikasyon’un Genel Müdürlüğü’nü sürdürmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır. Hobileri arasında yelken ve masa tenisi yer almaktadır.

Pınar Keskinocak

Profesör

Georgia Tech.

 

1991 yılında lisans, 1992 yılında mastır derecelerini Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden alan Keskinocak, yöneylem araştırması alanındaki doktora derecesini 1997 yılında Carnegie Mellon Ünivesitesi’nden almıştır. Georgia Institute of Technology School of Industrial and Systems Engineering’ e bağlı olarak doçentlik görevini yürüten Keskinocak aynı zamanda Humanitarian Logistics Merkezi’nin müdür yardımcısı olarak çalışmaktadır. Georgia Instıtute of Technology’ye katılmadan önce IBM’in T.J. Watson Araştırma Merkezi’nde görev almıştır. Dr. Keskinocak’ın araştırmaları tedarik zinciri yönetimi, gelir yönetimi, fiyatlandırma, son tarih/tedarik süresi kararları, üretim planlama/çizelgeleme ve lojistik/nakliyat üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Güney Özaltan

Üretim Planlama Müdürü

Arçelik

 

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden 1988 yılında lisans ve 1990 yılında da yüksek lisans derecelerini aldı. Yüksek Lisans yaptığı dönemde aynı zamanda Araştırma Görevlisi olarak Endüstri Mühendisliği Bölümünde çalıştı. Özaltan ,1991 yılında iş hayatına Arçelik A.Ş.'de başladı ve halen Arçelik'te çalışmaktadır. Bu dönemde Bulaşık Makinası İşletmesinde Üretim Mühendisliği Şefi, İnsan Kaynakları Yöneticisi, Kalite Güvence Yöneticisi, Üretim Planlama Yöneticisi pozisyonlarında bulundu. Halen işletmede Üretim Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Arçelik'te çalıştığı dönemde 1997 yılında Koç Üniversitesinde Executive MBA programını tamamlamıştır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Aydemir Özbek

Lojistik Müdürü

Eczacıbaşı

 

Aydemir Özbek 1992 yılında Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği  Bölümü’nden, 2003 yılında ise Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA programından mezun olmuştur. Lisans eğitimi sonrasında sırasıyla 1992-1993 yılları arasında TOFAŞ’da Koç Holding Yetiştirme Elemanı,  1994-1998 yılları arasında Delphi Packard Elektrik Sistemleri’nde Üretim Planlama ve Kontrol Şefi, 1998-1999 yılları arasında TEFAL’de Operasyon ve Planlama Müdürü olarak görev yapan Özbek; 1999 yılından itibaren Eczacıbaşı Girişim Pazarlama’da Lojistik Müdürlüğü görevini sürdürmektedir.

Mehmet Özkan

Aygaz A.Ş.

 

1991 yılında Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek Lisans'ını aynı bölümde tamamladıktan sonra Yapı Kredi Bankası Yönetici Adayı programına katıldı. YKB Genel Müdürlük Kurumsal Bankacılık Bölümü'nde ve Kurumsal Şubelerde çeşitli görevler üstlendi. Yaklaşık 3 yıl Vestel Elektronik Finansman Müdürü olarak görev yaptıktan sonra 2003 Temmuz'unda Nakit Yönetimi, Hazine ve Yatırımcı İlişkilerinden sorumlu olduğu Aygaz A.Ş.'ye katıldı. Son olarak, 2007 yılında Koç Üniversitesi'nde MBA programını bitirdi. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Veli Sarıtoprak

Müşavir

Bilkent Holding

 

Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Sarıtoprak, Gazi Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi üzerine lisansüstü çalışmasını tamamladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda, PETKİM Petrokimya A.Ş. Genel Müdürlüğü’nde ve TemSA A.Ş.’de çeşitli görevlerde bulundu. Halen Bilkent Holding A.Ş.’de müşavir olarak görev yapan Sarıtoprak, aynı zamanda JAVDES A.Ş.’de yönetim kurulu başkanı, Gazi Teknopark A.Ş. ve Global Teknik Elektronik A.Ş. Yönetim kurulu üyesi ve Başkent Bilişim Ltd. Şti. ortağıdır. ASİAD, TÜSİAV, KOSGEB gibi sivil toplum kuruluşlarının üyesi olan Sarıtoprak, evli ve iki çocuk babasıdır.

Cenk Serdar

Inovasyon Direktörü

Vodafone, Birleşik Krallık

 

1991 yılında Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun olan, İşletme Yüksek Lisansını (MBA), 1994 yılında Wharton Business School’dan alan Cenk Serdar, çalışma hayatına University of Pennsylvania, The Wharton School'da öğretim görevlisi olarak başladı, daha sonra Superonline ve Doğuş gruplarında yöneticilik yaptı. 1999 yılından itibaren Doğuş Grubu'nda finans ve IT alanda çeşitli üst düzey pozisyonlarda görev aldıktan sonra, son olarak Doğuş Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. de Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenen Serdar, Ocak 2005’te, Turkcell Grubu’na katılmıştır. Cenk Serdar, Ağustos 2005'ten beri Turkcell Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır

İpel Tezel

Bilişim Çözümleri Direktörü

Sanofi-Aventis

 

Bilkent Endüstri Mühendisliği’ni 1994 yılında bitirdim. Procter & Gamble’da Bilgi Teknolojileri bölümünde çalışmaya başladım. Farklı alanlarda ve farklı projelerde görev aldıktan sonra 1999 yılında Türkiye, Balkanlar ve Orta Asya bölgesi için teknolojiden sorumlu Grup Müdürü oldum. 2002 yılında Aventis Pharma ilaç şirketine Bilişim Çözümleri Direktörü olarak geçtim. 2004 yılında görevime ek olarak Güneydoğu Avrupa Bölgesi’nin yönetimini yaptım. 2005 yılında şirketin yaşadığı birleşme sonrası oluşan Sanofi-Aventis’de görevimi sürdürmekteyim. Evli ve bir çocuk sahibidir.

Ayhan Tokcan

İnsan Kaynakları ve Dış İlişkiler Direktörü

Oyak Renault

 

Ayhan Tokcan Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra sırayla İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden lisans, Muhasebe-Denetim Bölümü'nden de yüksek lisans derecesini aldı. 1980 yılında Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş.'de Satınalma Direktörlüğü'nde göreve başlayan Tokcan 1998 yılına kadar Yönetici olarak çeşitli görevlerde bulundu. Ayhan Tokcan, 1998 yılından bu yana aynı firmada İnsan Kaynakları ve Dış İlişkiler Direktörü olarak görevini sürdürmektedir.

 

Reha Tütüncü

Portföy Yöneticisi

Goldman Sachs Asset Management

 

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 1991 yılında mezun olan Tütüncü, doktora çalışmasını Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği alanında Cornell Üniversitesi’nde 1996 yılında tamamlamıştır. 1996-2005 yılları arasında Carnegie Mellon Üniversitesi Matematik Bilimleri Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmış ve çeşitli ödüller almıştır. 2005 yılından beri Goldman Sachs Asset Management firması Kantitatif Yatırım Stratejileri Grubu’nda portföy yöneticisi olarak çalışmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Boğaç Üner

Yönetim Kurulu Başkanı

Üner Grup

 

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 1991 yılında mezun oldu. Bugün Boğaç Üner, Ankara’da  faliyet gösteren Cafemiz, Quick China, Kuki House cafe ve restoranlarını, Donna Karan New York Ankara ve Antalya mağazalarını, Formosa, Üner Teknoloji, Kaizen Sigorta Şirketlerini ve Argent Dergisi’ni çatısı altında toplayan Üner Group Yatırım Aş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktadır. 1997 yılından beri Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir. Türk Tanıtma Vakfı, Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti Dostluk Derneği, Türkiye Tekwando Federasyonu Yönetim Kurulu üyesidir. İki çocuk sahibi olan Üner, dans etmeyi, balık tutmayı, bowling ve golf oynamayı seviyor.

Anıl Yılmaz

Genel Müdür

Verimlilik Genel Müdürlüğü

 

Lisans ve lisanüstü derecelerini Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden almıştır. Ayrıca Bilkent Üniversitesi’nde Ekonomi mastırı ve Owen Graduate School of Management’ta işletme yükseklisanslarını tamamlamıştır. 1993 yılında Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı’nda  Uzman Yardımcısı olarak göreve başlamıştır. 1993-2006 arasında Telekomünikasyon, elektronik ve elektrikli makinalar sektör uzmanı, özelleştirme, devlet yardımları, kamu yatırımları konularında planlama uzmanı, Müsteşar danışmanı, ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı danışmanı görevlerini yürütmüştür. Halen, DPT Stratejik Planlama Dairesi Başkanı’dır ve Başkent Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Mehmet Yörükoğlu

Başkan Yardımcısı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

 

Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden 1991 yılında mezun oldu. 1996 yılında University of Rochester'dan ekonomi dalında doktora derecesi aldı. 1996 yılında University of Chicago Ekonomi Bölümü'nde Yardımcı Doçent olarak çalışmaya başladı. 1998-1999 yıllarında University of Pennsylvania Wharton School Finans Bölümü'nde dersler verdi. 1996-2003 yılları arasında University of Chicago Ekonomi Bölümü'nde öğretim üyeliği yaptı. 2003 yılında Türkiye'ye Sabancı Üniversitesi'ne döndü. Haziran 2006'da TCMB Başkan Yardımcılığı'na atandı. Önemli dergilerde yayınlanan çalışmaların sahibi olan  Mehmet Yörükoğlu, Türkiye Bilimler Akademisi'nin 2004 yılı Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü'ne layık görülmüştür.

Cem Tarık Yüksel

İnsan Kaynakları’ndan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi

Unilever Turkey

 

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunu olan Cem Tarık Yüksel, işletme ihtisasını İstanbul Üniversitesi’nde yaptı. 1987’de katıldığı Unilever’de değişik departmanlarda teknik yönetici, proje yöneticisi, üretim müdürlüğü  görevlerinde bulundu. Algida Türkiye Tedarik Zinciri Direktörlüğü görevini takiben, İtalya’da Unilever Avrupa Dondurma Operasyonu’nun, Teknoloji Direktörü olarak çalıştı. Son olarak, Avrupa Dondurma Operasyonu Planlama ve Lojistik Direktörlüğü görevini takiben, Unilever Türkiye İnsan Kaynakları’ndan sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu üyesi olarak atandı.